Herb
Prokuratura Okręgowa w Sieradzu

Obejmuje swą właściwością terytorialną powiaty:
łaski, pajęczański, poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski.

Aktualności

08.08.2019

25 lat po śmierci policjanta areszt dla podejrzanego

Po 25 latach od zbrodni zabójstwa funkcjonariusza Policji Henryka Stolarka, w podjętym przez Prokuraturę śledztwie, funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi zatrzymali w dniu 2 sierpnia 2019 roku 44-letniego Janusza K., któremu prokurator ogłosił zarzut zabójstwa i na jego wniosek Sąd zastosował tymczasowy areszt wobec mężczyzny na 3 miesiące.

23 marca 1994 roku. 38-letni st.sierż. Henryk Stolarek z Komisariatu w Brzeźniu jako dzielnicowy około godziny 19:00 służbowym polonezem ruszył w rejon służbowy. Niestety była to jego ostatnia służba w życiu, bowiem w dniu 24 marca , wczesnym rankiem, przypadkowy świadek dostrzegł w stawie przy wsi Pyszków wystający dach radiowozu.

Powiadomieni policjanci odnaleźli zwłoki dzielnicowego na tylnym siedzeniu. Mężczyzna posiadał liczne obrażenia powstałe w wyniku uderzeń tępym narzędziem. Zgromadzony wówczas materiał dowodowy wskazywał, że do zabójstwa funkcjonariusza doszło na trasie Zapole – Barczew, skąd dalej sprawca przewiózł zwłoki nad staw i zatopił radiowóz, aby zatrzeć ślady. Z kabury zniknął służbowy pistolet P-64 i dwa magazynki amunicji.  

We wszystkich miejscach związanych z przestępstwem policjanci i prokuratorzy przeprowadzili szereg czynności procesowych, w tym dokonali oględzin, przesłuchali świadków i skrupulatnie zbierali materiał dowodowy w sprawie. Pomimo zgromadzenia 21 tomów akt, przyjęcia kilku hipotez, przeprowadzenia wielu badań nie zdołano ówcześnie przedstawić zarzutów podejrzanemu i w 1996 roku śledztwo zostało umorzone wobec niewykrycia sprawców.

Sprawa nie uległa zapomnieniu i przez kolejne lata była analizowana, po to by wykryć i ukarać zabójcę.

Nowe spojrzenie połączone z ogromnym doświadczeniem w wykrywaniu najcięższych zbrodni funkcjonariuszy Łódzkiego Archiwum X, a także ścisła współpraca z sieradzką prokuraturą i zastosowanie najnowszych technik i metod śledczych przyniosło efekty i umożliwiło prokuratorowi wydanie postanowienia o zatrzymaniu ustalonego podejrzewanego o tę zbrodnię, którego policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Łodzi zatrzymali 2 sierpnia 2019 roku .

44-letni Janusz K. był kompletnie zaskoczony i nie stawiał oporu. Został przez Sąd tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. W czasie zbrodni miał 19 lat.

            Łódzkie Archiwum X to struktura składająca się z najbardziej doświadczonych policjantów z Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo- Śledczego, a dzięki zaangażowaniu i współpracy z Prokuraturą możliwym stało się zindywidualizowanie podejrzanego, nie ma bowiem zbrodni doskonałych i żaden chodzący na wolności sprawca przestępstwa nie może spać spokojnie.