Herb
Prokuratura Okręgowa w Sieradzu

Obejmuje swą właściwością terytorialną powiaty:
łaski, pajęczański, poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski.

Aktualności

06.02.2020

Prokurator Generalny zapowiada kasację od wyroku 15 lat dla zabójcy trzyletniego dziecka.

W dniu 5.02.2020 r. Sąd Apelacyjny w Łodzi wydał wyrok w sprawie Stevea V. oskarżonego o zbrodnię zabójstwa ze zgwałceniem i obniżył karę łączną pozbawienia wolności z 25 do 15 lat przyjmując w kwalifikacji prawnej pobicie ze skutkiem śmiertelnym.

Steve V. został oskarżony o zbrodnię zabójstwa ze zgwałceniem i znęcanie się nad osobą nieporadną ze względu na wiek, 3- letnim synem swojej konkubiny.

W dniu 18.02.2019 r., Sąd Okręgowy w Sieradzu wydał wyrok skazujący Stevea V. na karę łączną 25 lat pozbawienia wolności przy przyjęciu, że oskarżony nie miał zamiaru pozbawienia życia dziecka w zamiarze ewentualnym, lecz podczas zgwałcenia, używając wobec niego przemocy, w postaci jednorazowego wysokoenergetycznego uderzenia pięścią w głowę, spowodował chorobę realnie zagrażającą życiu,  następstwem której była śmierć dziecka.

Prokurator przed Sądem Apelacyjnym w Łodzi domagał się  dożywotniego pozbawienia wolności i przyjęcia że oskarżony dopuścił się zbrodni zabójstwa w związku ze zgwałceniem.

Sąd Apelacyjny w Łodzi odrzucił apelację prokuratora w tym zakresie i złagodził orzeczoną przez sąd I instancji wobec sprawcy karę łączną z 25 lat pozbawienia wolności do 15 lat pozbawienia wolności. Sędzia utrzymał kwalifikację prawną czynu jako pobicie ze skutkiem śmiertelnym.

Powyższy wyrok Prokurator Generalny ocenił jako szokujący i zapowiedział kasację do Sądu Najwyższego.

Prokurator Okręgowy w Sieradzu po uzyskaniu pisemnego uzasadnienia  wyroku skieruje kasację do Sądu Najwyższego.